Nordic walking „Z aktywnością na ty”!

Nordic walking „Z aktywnością na ty”!

W ramach realizowanego zadania publicznego pt. „Z AKTYWNOŚCIĄ NA TY” Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa zakupiło specjalne kijki do Nordic walking bo tylko tyle potrzeba, by zacząć przygodę z tą niezwykłą aktywnością. Jednocześnie ogłoszono zapisy na zajęcia w celu utworzenia odpowiedniej grupy uczestników.

W dniach 22 i 28 października 2022 r. zorganizowane zostały dwugodzinne zajęcia Nordic walking z Panią Moniką Jabłońską posiadającą kwalifikacje instruktora w tym zakresie. Bowiem dla osób, które nigdy nie chodziły z kijami bardzo ważna jest początkowa opieka instruktora i uświadomienie sobie czym w zasadzie jest i jakie możliwości daje nordic walking. Na początku Pani Monika podkreśliła, że Nordic walking można uprawiać wszędzie, a marsze z kijkami to jedna z tych aktywności, która jest zalecana niemal dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji i stanu zdrowia. Regularne marsze z kijkami pomagają schudnąć, poprawiają kondycję, odciążają kręgosłup oraz stawy i dlatego warto je uprawiać. Udzieliła wskazówek, że przed spacerem należy wykonać ćwiczenia rozgrzewające, a na zakończenie rozciągające i pokazała jakie to ćwiczenia. Podpowiedziała jak praktycznie opanować sztukę chodzenia z kijkami i jak robić to prawidłowo. Zwróciła uwagę, że na pozór technika nordic walking wydaje się prosta, jednak podstawą jest dobra synchronizacja ruchów rąk i nóg. Początkującym może to sprawiać pewne problemy, ale warto podjąć ten trud, bo zalety Nordic walking są ogromne. Niewiele jednak osób jest świadoma, że spacer z kijami może mieć bardzo różną intensywność i może być albo spokojnym niedzielnym spacerkiem albo intensywnym treningiem. Od tego, na jaki trening się zdecydujemy, zależy jak dużo czasu potrzebuje nasz organizm na regenerację, a to pozwala nam stwierdzić jak często powinniśmy chodzić z kijami.

A oto kilka słów o technice nordic walking, które przekazała trenerka już na pierwszym spotkaniu. Aby nauczyć się techniki, najlepiej zacząć chodzenie bez kijków. Trzeba maszerować, stawiając długie kroki od pięty. Plecy powinny być w trakcie marszu wyprostowane. Ważne jest, aby patrzeć w dal, a nie iść ze wzrokiem utkwionym w ziemie przed sobą. Ramiona muszą być rozluźnione, a sylwetka wyprostowana. Przy takiej postawie możemy dołączyć kijki. Robimy delikatne wymachy ramion. Dokładnie takie, jakbyśmy nie mieli kijków w dłoniach. Na początek nie trzymamy rękojeści kijków, wprawiamy je jedynie w ruch, nie wbijając w podłoże. Jeśli chodzimy na bardzo długich dystansach (powyżej kilkunastu kilometrów), musimy robić to odpowiedzialnie, ponieważ przy ćwiczeniach nie tylko liczy się intensywność, ale też czas trwania marszu. Trzeba pamiętać o odpoczynku, który jest niezbędny w procesie tworzenia mięśni i wzmacniania organizmu.

W zajęciach brała udział 15 osobowa grupa seniorów mieszkańców Droszkowa, Zaboru i Łazu, którzy postanowili nadal się spotykać i systematycznie kontynuować cotygodniowe dwugodzinne spacery z kijkami. Wszystkich chętnych zapraszamy.

Pani Monice Jabłońskiej serdecznie dziękujemy, że skutecznie zachęciła do grupowej aktywności z kijkami, co sprawia uczestnikom wiele radości ze wspólnego spacerowania.

Zofia Kulikowska

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze

Ta strona wykorzystuje cookies